Bir tavsiyemiz var

Öneri motoru, veri analizine dayanarak kullanıcılara ürün, hizmet, bilgi öneren bir sistem. Günümüz dünyasında öneri sistemleri, kullanıcı deneyimlerinin, davranışlarının, tercihlerinin ve ilgi alanlarının sağladığı verilerle dijital dünyada alternatif yollar açıyor. Öneri motoru, yoğun ve tasnif edilmemiş bilginin dijital işleyişi ciddi ölçüde yavaşlattığı durumlarda şirketler için hayat kurtarıcı bir rol üstleniyor. Öneri motorunun en belirgin faydası, kullanıcı deneyimlerini yönlendirerek gelirleri, tıklanma oranlarını ve müşteri memnuniyetini gözle görülür biçimde artırarak şirketlere değer katmasıdır. Netflix, bu etkinin en açık biçimde görüldüğü platformlardan biri. Binlerce başlığa göz atmak zorunda kalmak yerine, ilginizi daha çok çekecek öğelerin önünüze gelmesi size zaman kazandırıyor ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Bu işlev sayesinde Netflix, yılda yaklaşık bir milyar dolar tasarruf sağlayarak daha düşük iptal oranları elde etti. Tavsiye sistemleri, Amazon gibi şirketler tarafından yaklaşık 20 yıldır kullanılmasına rağmen, son birkaç yılda finans ve seyahat gibi diğer sektörlerin de ilgi alanına girdi.

  • Aklın interneti: MindWeb

    Tekhnelogos olarak teknoloji dünyasına kazandıracağımız MindWeb projesi de bir tavsiye motoru. Bu projede, çeşitli e-ticaret sitelerine yönelik multidisipliner bir tavsiye motoru tasarlıyoruz. Her platformun kendine özel müşteri davranışları olabileceği gibi, bu alanda bazı yaklaşımları genelleştirmek de mümkün. Proje kapsamında hem bu genele hitap eden noktaları, hem de daha özelleşmiş müşteri davranışlarını analiz ederek aralarındaki örüntüyü yakalıyoruz.

  • Büyük verinin büyük etkisi

    Bu tür projelerin tasarımında daima büyük veri kullanılır Bununla birlikte, büyük veri üzerinde yapılan veri madenciliği ve gürültüden kurtularak ihtiyaç duyulan örüntünün ortaya çıkarılması için kullanılan nöral ağlar da bir o kadar önemlidir.Dolayısıyla MindWeb de “büyük verinin toplanması, verinin temizlenmesi ve kullanılacak hale gelmesi, nöral ağlara beslenerek ihtiyaç duyulan örüntülerin yakalanması” özetlenebilir.