Bir Robee her şeyi değiştirir

Ticaret dünyasının yeni aktörü e-ticaret her geçen gün büyüyor. E-ticaret siteleri, ürün çeşitliliğini ve günlük satışlarını arttırmak adına yeni yatırımlar yapıyorlar. Tüm e-ticaret siteleri, olabildiğince çeşitli ürünü müşterisinin önüne sunabilir ve satabilir. Burada önemli nokta, mümkün olduğunca çok ürün satabilmek değil, ürünleri müşteriye en kısa sürede ve doğru şekilde ulaştırmaktır. Lojistik faaliyetleri, üretimden müşteriye giden bu kritik yolun belki de en önemli aşaması olarak öne çıkıyor. Lojistik depolarında sipariş anında başlayan, ürünlerin müşteri sepetinde toplanması, paketlenmesi ve kargolanması süreçlerini mümkün olduğunca hızlı ve hatasız yapmak için çok ciddi yatırımlara ihtiyaç duyuluyor.

  • Deponun hamarat işçisi

    E-ticaret depolarında konvansiyonel olarak işlem, siparişin bir personel tarafından raflar arasında gezilerek sepette toplanması ve sonrasında paketleme bölümüne götürülmesiyle devam eder. Dolayısıyla raflar arasında gezinen çok sayıda personele ihtiyaç vardır. Robee ile yapılan toplama işleminde ise ürünlerin bulunduğu raflar personellere ayrılmış istasyonlara taşınır. Robee, ilgili ürünün alınması için rafın altına girerek kaldırır ve belirlenen toplama istasyonuna getirir. Aynı zamanda depoya yeni gelen ürünlerin raflara elleçlenmesi ve bu rafların deponun uygun alanına yerleştirilmesi işini de üstlenir.r.Robee, depolardaki toplama ve elleçleme operasyonlarını hızlı, hatasız ve güvenli bir şekilde yürütmeye olanak sağlar. Yüzlerce Robee, aydınlatma ve havalandırma gibi konforlara ihtiyaç duymadan saatlerce çalışabilir ve 6-8 saat dayanan bataryası kritik seviyeye düştüğünde şarj istasyonuna giderek kendi kendini şarj eder.

  • Yeni deponuz toplama istasyonu

    Robee sayesinde toplayıcılar ürünlere gitmez, ürünler toplayıcılara gelir. Böylece tüm envantere toplama istasyonundan erişilebilir. Raflar, toplama istasyonunun önündeki robotlar tarafından sıraya alınır; toplayıcı ürüne ihtiyaç duyduğunda, ürün zaten yanıbaşındaki rafta olacaktır. Lazer ışını, ihtiyaç duyulan ürünün kutusunu işaretler ve toplayıcı ürünü seçtikten sonra, barkod taramasının ardından doğrudan ilgili müşteri sepetine yerleştirir. Tüm eylemler, ekranlardaki bilgiler, sesli komutlar ve lazer ışınları tarafından yönlendirilir. Ürün müşteri sepetinde yerini aldıktan sonra Robee rafı tekrar depo alanına geri götürür.