Doğalgazda telekontrol devri

Telekontrol, doğalgaz proje onay sürecinin son evresi ve tek donanım içeren sistemidir. Dipos sistemiyle onaylanmış dijital projenin binadaki tesisatla uyumluluğu, gaz dağıtım kuruluşu yetkili mühendisi tarafından diposmobile uygulaması üzerinden gözle kontrol edilmekte ve tesisatın sızdırmazlık testi U manometre ile ölçülmektedir. “Dijital gaz açma” olarak isimlendirdiğimiz bu DiposPlus aşamasında gaz dağıtım kuruluş yetkilisi, yetkili tesisat firması ve abonenin bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu buluşmanın gerçekleşebilmesi için de bir randevu sistemi kullanılması ve doğru zamanda tüm kişilerin adreste bulunması zorunludur. Telekontrol cihazı, tam olarak bu zorunlulukları azaltmak ve istenilen zamanda, gaz dağıtım yetkilisinin adrese gitmesine gerek kalmaksızın tesisatı kontrol edebilmelerine olanak sağlamak için geliştirilmiş bir IoT cihazıdır.

 • LOREM

  ZetaCAD ile proje telifi CAD programlarına göre 10 kat daha hızlıdır.

 • LOREM

  Projelerinizi hatasız telif edin. Tüm hatalarınızı ZetaCAD yapay zekası görüp uyarsın.

 • LOREM IPSUM

  Tüm hesaplar ve kontroller sizin yerel şartnamenize uygun olarak otomatik olarak yapılır.

 • LOREM IPSUM

  Binanızı ve tesisatınızı 3 boyutlu olarak inceleyin. Müşterinize gösterin, fark yaratın.

Tüm kontroller tek cihazda

Yetkili tesisat firması abonenin doğalgaz tesisatını onaylanan projeye uygun şekilde tamamladıktan sonra, tesisatın ucuna Telekontrol cihazını bağlayarak test ve gaz açma sürecini hemen başlatabilir. Telekontrol cihazı, dijital manometrelerden farklı olarak tesisata bağladıktan sonra süreci tamamen kendisi yönetir, tesisat içerisine hava basma, sızdırmazlık testi yapma, sıcaklık kontrolü ve tesisatın iç hacmini ölçme işlemlerini herhangi bir müdahale olmaksızın otomatik olarak gerçekleştirir. Basınçlı havanın tesisat içerisindeki davranışlarını izleyen cihaz, herhangi bir basınç düşüşü olduğu anda hata vererek kontrol sürecini sonlandırır.

Uzaktan gaz açma imkânı

Sistemin en önemli unsurlarından biri olan mobil uygulama, bluetooth aracılığıyla bağlantı kurduğu Telekontrol cihazı tesisata bağlandıktan sonra gaz açma sürecini başlatabilir. Yine aynı uygulama sayesinde cihaz üzerindeki tüm basınç ve hacim verilerini anlık olarak görebilirsiniz. Cihaz basınç ve hacim testini yaparken, mobil uygulama tesisatı görsel/video kaydını yapar. Kullanılan gaz yakıcı cihazların bilgi ve görüntülerinin tespitiyle mekânın özelliklerinin belirlenmesi işlemi tamamlanır. Tüm bu süreç, mobil uygulama ile Telekontrol cihazı arasında veri akışının bir veri paketine dönüştürülmesiyle son bulur.

Geleneksel yöntemde gaz açma onayı gaz açma mühendisleri ve sertifikalı firmaların ıslak imzalı uygunluk evrakı düzenlemesiyle sonlanır. Burada en önemli yükümlülük gaz açma mühendisindedir. Dolayısıyla, bir gaz açma mühendisi gün içerisinde gidebildiği ölçüde adreslerdeki tesisatı kontrol ederek uygunluğu onaylar. Telekontrol cihazı ile sadece tesisatı yapan sertifikalı firmanın oluşturacağı ölçüm verileri ve tesisat görüntüleri paket halinde e-imzalı olarak gönderilir. Böylece gaz açma mühendisinin adresleri gezmesine gerek kalmadan, veriler uzaktan incelenip anında onay verilerek e-imzalı olarak arşivlenir. Bu arşiv, ileride doğabilecek tüm yükümlülükler için bir kanıt niteliği taşıyacağından tesisat üzerinde yapılması muhtemel usulsüzlüklerin de önüne geçmektedir.