İnternetin yeni misafirleri

IoT (Internet of Things - Nesnelerin İnterneti) internet üzerinden bilgi ve veri akışının sadece insanlar tarafından değil, fiziksel nesneler aracılığıyla da yürütüldüğü sistemleri açıklayan bir kavram. Bir veya daha fazla sensörü olan nesneler, internete bağlı olarak çevreden topladığı veriyi büyük veriye katarak akıllı ağların oluşmasını . sağlıyor. Akıllı şehir, akıllı ev, akıllı işletme gibi kavramlarla yakından ilişkili IoT cihazlar, gelecekte insan vücüdundan düzenli veri paylaşımı yapan cihazlarla da hayatımıza girecek. Ve IoT nesnelerin hızla artmasının sonucu olarak interneti sadece biz değil, milyarlarca küçük cihaz da kullanacak.

 • Görevimiz cihaz elektroniği

  Mühendislik uygulamalarında edindiğimiz sensör, elektronik ve mikro mekanik tecrübesini yeni Ar-Ge projelerinde bize rehberlik ediyor. Uzman mühendis ve teknisyen ekibimizi her geçen yıl büyüterek, internete bağlı yapay zekâ destekli el tipi cihazlar üretiminde önemli mesafeler kat ettik. İlk olarak doğalgaz tesisatlarının sızdırmazlık ve boyut testi için özel bir akıllı cihaz geliştirdik ve bu sayede elektronik, yazılım, pnömatik, mikro mekanik ve sensör teknolojilerini kullanarak tesisatların uzaktan kontrolünü sağladık. Bu tecrübemizi şimdi farklı alanlarda ürün geliştirmede kullanmaktayız.

 • Tıbbi cihazlarda IoT devrimi

  Yakın zamana kadar tıp elektroniği hastanelere büyük görüntüleme cihazları sağlayan bir sektördü, günümüzde ise doğrudan evlere yönelmiş durumda. Bu alandaki çalışmaları daha ileri noktalara taşımak için biz de IoT tecrübemizi tıp mecrasına taşıyarak ev tipi teletıp cihazı için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmeye başladık. IoT cihazlar ve yapay zekâ destekli merkezi yazılımlarla desteklenen teletıp, doktorun evde veya sahadaki hastasından vücuduyla ilgili bilgileri alarak hastalık teşhisi koymasını sağlayan bir sistem. Sağlık hizmetlerinin uzak noktalara düşük maliyetle ulaşması için teletıp uygulamalarının gelecekte halk sağlığının en önemli destekçisi olacağına inanıyoruz.

 • Büyük verinin küçük sensörleri

  Nesnelerin interneti büyük veriyle doğrudan ilişkili bir kavram. Dünya geneline yayılmış milyarlarca küçük sensör birçok alanda veri toplayarak bu veriyi merkezi sunuculara gönderiyor. Bilginin mahremiyetini korumak şartıyla, bilimsel ve teknolojik gelişme için IoT cihazlardan toplanan verilerin ne kadar önemli olduğu unutulmamalı. Nitekim yapay zekânın gelişimi de büyük veriye dayanıyor. Günümüzde akıllı telefonların ivme ölçer ve gps sensörlerinin topladığı verinin harita uygulamalarında işlenmesiyle şehir trafiği hakkında çok dakik bilgiler sağlıyor; trafiğin yakın geleceğine dair yüksek isabetli tahminlerde bulunabiliyoruz. Yakın gelecekte, verinin yapay zekâ için değerine bağlı olarak, mümkün olan her yerden mümkün olan her türlü veriyi toplayan IoT cihazlarla çevrili olacağız. Bu yüzden Tekhnelogos ekibi olarak IoT’nin geleceğini önemli buluyor, bu konuda yeni fikirlere açık şekilde araştırma geliştirme faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 • Berkay Sezen Gömülü Yazılım Mühendisi

  Nesnelerin interneti (Internet of Things - IoT) kavramı son yıllarda günlük yaşantımızda sıkça karşımıza çıkıyor. Dijital dönüşümün etkisiyle artık akıllı evlerden ve arabalardan ziyade tüm ekosisteminlerin birbirlerine bağlı olduğu akıllı şehirlere doğru ilerliyoruz. Nesnelerin interneti aynı şekilde günlük yaşantıya paralel olarak endüstride de önemli rol oynuyor ve kullanım alanı her geçen gün artıyor. IoT’un öneminin bilinciyle, lojistik ve sağlık alanlarında bu teknolojileri geliştirmekte ve sektörde öncü adımlar atmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tekhnelogos’ta ekip olarak toplumsal hayata dokunabilecek çalışmalar yapmaktan çok gurur duyuyoruz.

IoT Ürünlerimiz
 • Tele Kontrol cihazı

  Doğal gaz tesisatları içerisine hava basarak, sızdırmazlık ve hacim ölçümü yaparak , verileri kablosuz olarak sisteme gönderen ve gaz açma sürecini uzaktan yapılmasını sağlayan bir IoT cihazıdır.

  Ayrıntılar için tıklayın.

IoT Ar-Ge Projelerimiz
 • Galen Sense

  Muayene esnasında fizyolojik sinyal ve görüntüleri dijital formatta toplayan ve sonuçları sağlık çalışanlarına gönderen bir tele-sağlık cihazıdır.

  Ayrıntılar için tıklayın.

 • Dijital Monometre

  Tesisatın sızdırmazlığını mobil uygulama üzerinden otomatik olarak ölçen bir dijital manometredir.

  Ayrıntılar için tıklayın.