Makinelerin yükselişi

Tarihi değiştiren Sanayi Devrimi, bir makinenin eseriydi. Makinelerle tanışıklığımız bu devrimin çok öncesine dayansa bile buhar makinesinin icadına kadar asıl aktör yalnızca insandı. Ancak makineler, sınır tanımayan gelişimleriyle dünyaya yön vermeye başladı ve bilişim devriminin ardından daha zeki, daha çevik hale geldiler. Ve bugün hayatımızın her alanına girmeye hazırlanıyorlar. İnsan vücudunun bile kısmen makineleşeceği, robotların birçok alanda insanın yerini alacağı bir geleceğin şafağındayız. Biz de bu ilginç çağı merakla bekliyor, tüm bilgi ve tecrübemizle ona hazırlanıyoruz. Bir yandan robot üretimi için genç ve yetenekli bir ekiple önemli projelere imza atıyor, diğer yandan robotların insan hayatında daha etkin olacağı yakın geleceğin ortak aklına katkıda bulunuyoruz.

 • Çok özel bir ekip

  Disiplinler arası çalışmaların ürün geliştirmedeki öneminin bilinciyle, robotik ekibimizin özel yeteneğini sürekli canlı tutmak için yazılım, makine ve elektronik mühendisleriyle beraber matematik, fizik gibi temel bilim mühendisliklerindeki becerileri de bünyemizde taşıyoruz. Bu yaklaşımın da etkisiyle genç ve dinamik robotik ekibimiz kısa zamanda ilk ürünlerini başarıyla geliştirdi. Yine de var olanla yetinmiyor, robot üretiminde çok daha başarılı sonuçlar elde etmek için ekibimizin akademik ve bilimsel tecrübesini artıracak kazanımlar için yeni planlamalar yapıyoruz.

 • Robot yoksa çözüm de yok

  İşletmelerin verimliliği için robotların varlığı kaçınılmaz bir gereklilik. Ancak işletmenin bir bütün olarak da Endüstri 4.0 kültürüne uygun biçimde büyük bir robota dönüşmesi gerekiyor. Bu dönüşümü sağlamak adına, süreçlerin otomatikleştirilerek mümkün olduğunca insan müdahalesinden arındırıldığı, bilginin tüm makine, yazılım ve robotlar arasında paylaşıldığı bütüncül çözümler tasarlıyoruz. Robotik becerilerimizi matematiksel modelleme, IoT donanımlar, yapay zekâ yazılımları, mobil uygulamalar ve süreç optimizasyonları ile birleştiriyoruz.

 • Robee gün sayıyor

  Entegre endüstri 4.0 stratejimize paralel biçimde bir lojistik çözümü olarak geliştirdiğimiz Robee, yapay zekâyla yönetilen ve bilginin robotlar, makineler ve insanlar arasında aktığı akıllı bir deponun parçası olarak tasarlandı. Robee ve depo işletme yazılımımız BeeSmart, e-ticaret depolarına müşterilerine daha hızlı, daha düşük maliyetli ve daha hatasız biçimde ulaşmaları için müthiş imkânlar sağlıyor. Robee, 2020’nin son çeyreğinde POC uygulamasının ardından 2021’de göreve başlıyor. İlk olarak G2P modeli ile piyasada olacak olan Robee’ye sonraki yıl Move, Zone Picking ve Sort modelleri eklenecek.

 • Yolumuzu aydınlatan mühendis: Cezeri

  Yaklaşık 800 yıl önce, Artuklu Devletinin baş mühendisi olan Cezeri, misafirlerini şaşırtmak için insan heykeli içine gizlediği mekanizmalarla basit fonksiyonları yerine getiren robotlar üretti. Cezeri’nin makineyi sanatla birleştirerek hikâye anlatma çabası, onu tarihin ilk robotunu icat etmeye kadar götürdü. Büyük değer verdiğimiz, üstünde özenle çalıştığımız miras projesi İstanbul Cezeri Müzesi, ortaçağın bu büyük dâhisinin mekanik bilimini nasıl kurduğunu gün ışığına çıkardı. Bu sayede hepimiz mühendis olmanın dünyaya geniş bir ufuktan bakmayı gerektirdiğini öğrendik.

 • A. Doğukan Duran Robotik Takım Lideri

  Tekhnelogos, benim için mükemmel bir araştırma ortamı demek. Çünkü hem çalışanların lisansüstü eğitimine ve akademik çalışmalarına verdiği destekle, hem de güçlü mekanik ve elektronik laboratuvarlarıyla inovasyonun ve yaratıcılığın önünü açıyor.

Tekhnelogos Blog

 • Furkan Can Yelkenci Mekanik Takım Lideri

  Teknolojik ilerleme, bilimsel ilerleyişe katkıda bulunma fikrini özümsemekle sağlanabilir. Bir mühendis olarak, tasarlar veya üretirken fikirlerin bilimsel gerçeklere dayandırılarak hayata yansımasını ilke ediniyorum. Ar-Ge merkezi statüsüyle, yenilikçi teknolojilerin gelişimi ve hayata geçirilmesi için ana faaliyetlerinin yanında birçok farklı proje geliştiren Tekhnelogos firması, teknolojik ilerlemenin en güçlü destekçilerinden biri. Mühendislik faaliyetlerimi bu gücü arkamda hissederek gerçekleştirmek motivasyon ve heyecan veriyor bana.

Robotik Ürünlerimiz
 • Robee

  E-ticaret depolarında ürünlerin bulunduğu rafları kaldırarak, paketlenmesi için toplama istasyonuna taşıyan QR kodlarıyla yönünü bulan bir robottur.

  Ayrıntılar için tıklayın.

 • BeeSmart

  E-ticaret depolarındaki siparişlerin hızlı, doğru ve ekonomik bir şekilde toplama istasyonlarına taşınabilmesi için Robee’leri yöneten bir depo yönetim yazılımıdır.

  Ayrıntılar için tıklayın.

Robotik Ar-Ge Projelerimiz
 • Robee Move

  Kendi yolunu ileri sensörlerle belirleyebilen, çeşitli yükleri üzerinde bir konumdan başka bir konuma taşıyabilen bir otonom robottur.

  Ayrıntılar için tıklayın.