Oyunlarla yapay zekâ

Yapay zekânın kullanım alanlarının sınırları yok diyebileceğimiz kadar az. Yediğimiz yemekten üstünde uyuduğumuz yatağa kadar her yerde yüksek teknolojinin kullanıldığı bir dönem içerisindeyiz. Yapay zekâ kullanımının sadece temel ihtiyaçlarla kısıtlı kalmayacağı da aşikâr. Dünyayı saran oyun teknolojilerine hemen her gün yenileri ekleniyor. Z kuşağının teknolojiye ve oyunlara olan ilgisi sadece hobi ile kalmıyor, yeni yeteneklerin doğmasına da neden oluyor. Tekhnelogos ailesi olarak genç yeteneklerin sahip oldukları potansiyelleri göstermelerini istiyor, onları başarıları için ödüllendirerek destekliyoruz.

  • Zihinlerin arenası: Quixo

    Quixo, 8 yaş ve üzeri herkesin oynayabileceği, düşünme ve strateji kurma becerilerini geliştiren,ü 2 ya da 4 kişi ile oynanabilen bir oyun. Koordinatları eşit sayılarda dağıtılmış 25 adet ahşap küp ile 5x5 düz bir ahşap oyun zemini üzerinde oynanmaktadır. 6 yüzü bulunan küplerin 4 yüzü boş iken bir yüzünde X, karşı yüzünde ise O imgesi bulunmaktadır.

    Oyunun amacı, dikey veya yatay düzlem üzerinde aynı imgeleri bir araya getirmektir. Küpler, tahta üzerine boş yüzeyleri görünecek şekilde dizilerek oyuna başlanır. Oyuncu tarafları X veya O imgelerini aralarında paylaşırlar ve X imgesi oyunda ilk hamleyi yapar. Küpler yatay, dikey veya çapraz hareket ettirilerek hamle yapılabilir.

  • Quixo Cup

    Tekhnelogos olarak, yapay zekâya ilgi duyan yetenekli zihinler için güzel bir fırsat yarattık. MEF Üniversitesi işbirliği ile Quixo oyununa özel hazırlanan web tabanlı bir yarışma platformu oluşturduk. Bu platform üzerinden ziyaretçilerimiz, belirlenen kurallara uygun olarak yazdıkları Quixo oyunu yapay zekâ kodları ile yarışmaya katılabilecekler. Standartlara uygun kodlar önce ön elemeye tabi tutulacakve elemeyi geçen yarışmacılar turnuvaya katılmaya hak kazanacak. Turnuva sonucunda ilk üçe giren yarışmacılara para ödülü ve teşvikler verilecek.

    Quixo Cup sitesini ziyaret edenler için farklı seçenekler de bulunuyor. Oyuncular seçtikleri seviyede bir yapay zekâ koduna karşı veya birbirlerine karşı da oynayabilirler. Oyun kuralları ve turnuva katılım şartları web sitesinde yayınlanmaktadır. Ön kayıt için ise iletişim formunu doldurmak yeterli.